Porady dotyczące programowania aplikacji internetowych

Przykłady programowania w PHP

Transformacje XSLT w PHP

PHP -> XSLT -> XML -> XSLT -> XHTML

XSLT jest ciekawym językiem, który może być z powodzeniem wykorzystany do generowania złożonych stron internetowych. Po przeprowadzeniu kilku eksperymentów udało mi się wyeliminować konieczność posiadania fizycznie zapisanego pliku XML, którego obecność dla prawidłowego działania transformacji XSLT jest niezbędna.

Poniższy polega na podwójnym parsowaniu dokumentu, dzięki któremu za pierwszym razem otrzymujemy XML, który istniejąc tylko jako zmienna tekstowa jest wykorzystywany do właściwego generowania HTML'a. Jak to działa w praktyce. Weźmy na przykład taki oto XSLT. Plik posiada dwa zdefiniowany template'y jeden parsuje tag pre a drugi post.

index.xsl

W moim przykładzie "pre" będzie zawierał ciąg znaków z zadeklarowanym pustym elementem i będzie przypisany bezpośrednio w kodzie PHP. W wyniku parsowania pierwszej części otrzymamy XML, którego zawartość będzie zawierała się w tagu "post", tutaj wykorzystałem jedną funkcję, która przypisuje wartość pobraną z tablicy $_POST. Drugi etap parsowania pobierze dane z elementu post i odpowiednio je transformując do HTML'a wyświetli wynik na ekranie.

index.php

Michał Luberda - Venezia 2009.06